Zagadka sprzed 50 lat rozwiązana

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Naukowcy dopiero teraz rozwiązali zagadkę oceanicznych dźwięków, tzw. bio – duck, które zarejestrowano niespełna 50 lat temu.

Pierwszy raz takowe dźwięki o niskiej częstotliwości zostały zarejestrowane przez okręty podwodne pół wieku temu. Przez ten czas bio – duck były rejestrowane w okolicach Antarktyki i zachodniej Australii, a tłumaczone były efektem ubocznym pracy łodzi podwodnych lub porozumiewaniem się ryb.

stock.xchng

stock.xchng

Jednak dopiero teraz naukowcy z Amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej i oceanicznej (NOAA) przeprowadzili badania, które rozwiązały ową zagadkę. Te podejrzane dźwięki wydają płetwale karłowate.

Grupa ekspertów, pod kierownictwem dr Denise Risch, tłumaczyła, że umieściła ona na ssakach urządzenia nagrywające, które wykazały, iż dźwięki były wydawane przez stworzenia zaliczane do tego samego gatunku co właśnie zwierzęta z urządzeniami. Do tej pory nie udało się poznać, w jaki sposób i dlaczego płetwale karłowate wydają bio – duck, jednak zaobserwowano, że pojawiają się one przed zanurkowaniem zwierząt po pożywnie.

mh

Zredagowane przez: Malwina Hopej

Źródło: NOAA

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry