Twórcy filmu „Jesteś Bogiem” muszą przeprosić i zapłacić

AKTUALNOŚCI, MEDIA

„Jesteś Bogiem” to jeden z najgłośniej reklamowanych filmów ostatnich lat. Twórcy obrazu, opowiadającego o zespole Paktofonika, muszą zapłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia oraz przeprosić producenta muzycznego Krzysztofa Kozaka za niezgodne z prawdą przedstawienie jego postaci w filmie.

sxc

sxc

„Jako postać Krzysztofa „Kozy” Kozaka zostałem przedstawiony jako oszust, pirat fonograficzny, a nawet gangster, zajmujący się podejrzanymi interesami i otaczający się prostytutkami. To kłamstwo za kłamstwem. W 90 procentach filmowy obraz mojej osoby odbiega od prawdy i nie mogłem przejść obok tego obojętnie” – tak w 2012 roku Krzysztof Kozak komentował produkcję. To on, jako właściciel wytwórni muzycznej RRX Desant, miał wydać pierwszą płytę Paktofoniki, ale niestety do tego nie doszło. W wielu wywiadach tłumaczył, że wcale nie okradł zespołu, chociaż po tym filmie tak go postrzegano. Sprawą zajmował się Sąd Okręgowy w Poznaniu, a w ubiegłym roku przekazał ją do Warszawy.

„W sprawie doszło do naruszenia dóbr osobistych poprzez wykreowanie w filmie nieprawdziwej postaci powoda w niekorzystnym świetle” – tak brzmiało uzasadnienie wyroku. Studio Filmowe „Kadr” broniło się tym, że film nie jest dokumentem, a jedynie dziełem fabularnym. Głównym argumentem, za przychyleniem się do wniosku poszkodowanego, był fakt nazwania postaci takim samym nazwiskiem, jak to noszone w rzeczywistości przez producenta muzycznego.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/pokazali-mnie-jako-gangstera-tworcy-jestes-bogiem-musza-przeprosic,423698.html, http://wpolityce.pl/kultura/193622-sad-tworcy-filmu-jestes-bogiem-maja-przeprosic-producenta-muzycznego

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry