Dlaczego Polsce nie spieszy się do przyjęcia euro?

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Podczas piątkowego spotkania w ambasadzie RP w Waszyngtonie prof. Marek Belka wygłosił wykład odnośnie europejskiej waluty. „Jest zbyt wiele niepewności w strefie euro, dlatego Polska nie spieszy się do przyjęcia euro” – wyjaśniał w przemówieniu dodając, że Polska najpierw powinna wzmocnić swoją konkurencyjność i poprawić rynek pracy.

sxc

sxc

Wejście do strefy euro byłoby dla Polski jednoznaczne z obowiązkiem finansowego udziału w programach ratunkowych dla państw należących do strefy, w przypadku problemów. To efekt choroby strefy euro, o której mówił prezes NBP. „Zostaniesz dotknięty zaskakującą chorobą deflacji czy niskiej inflacji” – wyjaśniał w przemówieniu argumentując fakt, że Polska nie spieszy się do przyjęcia europejskiej waluty. Prof. Belka nie jest przekonany, czy w przypadku wstąpienia do strefy jednowalutowej, zadziałałyby odpowiednie instrumenty zapobiegające temu, aby Polska nie wpadłaby w tzw. bańkę kredytową.

„To będzie pewnego dnia decyzja polityczna. Moja rada jako ekonomisty jest taka, by się nie spieszyć (z przyjęciem euro)” – tak brzmiała konkluzja, jaką wysnuł w swoim przemówieniu profesor. Na chwilę obecną Polska powinna poprawić swoją konkurencyjność, ponieważ zdaniem prof. Belki jesteśmy nadzwyczaj konkurencyjni, ale tylko w niskich kosztach i niskich pensjach. Zreformować należałoby także polski rynek pracy, które profesor określa jako elastyczny, ale także tandetny. Szczególnie dużym problemem jest szara strefa.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://waluty.onet.pl/prof-belka-tlumaczy-w-usa-dlaczego-polska-nie-spie,18892,5634110,news-detal, http://www.bankier.pl/wiadomosc/Prof-Belka-tlumaczy-w-USA-dlaczego-Polska-nie-spieszy-sie-do-euro-3110497.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry