Dobry czas na podziwianie Saturna

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

10 maja w opozycji znajdzie się planeta Saturn, co stwarza bardzo dobre warunki do jej obserwacji – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

NASA Glenn Research Center (NASA-GRC)

NASA Glenn Research Center (NASA-GRC)


„Opozycją astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Oznacza to, że długości ekliptyczne planety i Słońca różnią się o 180 stopni. Taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji ciała będącego w opozycji. Znajduje się ono bowiem najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co jego obserwacje są najłatwiejsze. Dodatkowo jego odległość od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask największy” – wyjaśnia naukowiec.

W sobotę 10 maja o godzinie 20.28 w opozycji znajdzie się planeta Saturn. Z tego względu, koniec kwietnia i cały maj to doskonały czas na podziwianie planety z pierścieniami, która świeci teraz z blaskiem 0.1 wielkości gwiazdowych w konstelacji Wagi. Jej blask jest porównywalny z jasnością najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Zdaniem dr. Olecha najlepiej wyjść na obserwacje troszkę po północy, gdy planeta góruje na wysokości prawie 30 stopni nad południowym horyzontem. „Świeci ona na wschód od dwóch innych jasnych obiektów – czerwonawego Marsa i najjaśniejszej gwiazdy konstelacji Panny, czyli Spiki” – opisuje.

Dodaje, że na Saturna warto skierować teleskop lub lunetę. „Już powiększenie na poziomie kilkudziesięciu razy pozwoli zobaczyć słynne pierścienie tej planety, a także jej najjaśniejsze księżyce” – zapewnia.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry