Nowy sąsiad Układu Słonecznego

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Brązowy karzeł, najnowsze, potwierdzone przez naukowców odkrycie, znajduje się zaledwie 7,2 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Otrzymał on nazwę WISE J085510.83 – 07.442.5.

fot.NASA

fot.NASA

Obiekt został odkryty w 2010 r., jednak dopiero zdjęcia wykonane w 2013 i 2014 r. przez odpowiednio teleskopy WISE i Spitzera, ostatecznie potwierdziły karłowatą naturę tego ciała niebieskiego.

WISE J085510.83 – 07.442.5, nie dość, że jest najzimniejszym, odtąd odkrytym, brązowym karłem, to jest jednym z najbliższych sąsiadów naszego układu. Obiekt ten może się pochwalić ekstremalnymi temperaturami, porównywalnymi do tych panujących na biegunie polarnym. Sięgają one przedziału od -48 do -13°C. Inne, takiego typu obiekty, mogą się pochwalić jedynie 25°C. Zdaniem Kevina Luhmana, profesora astronomii i astrofizyki z Państwowego Uniwersytetu w Pensylwanii, takowe warunki mogą być pomocne przy udzielaniu odpowiedzi na zagadki związane z atmosferami planet, w których panują podobne, bardzo niskie temperatury.

Jednakowoż, dość mała odległość między owym karłem brązowym a Układem Słonecznym, nie czyni z niego atrakcyjnego celu podróży z Ziemi – ekstremalne temperatury wykluczają bowiem istnienie na niej życia.

mh

Źródło:NASA/ESA

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry