Wzrasta liczba unieważnionych małżeństw w Kościele

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA

Trybunały kościelne uznają coraz większą liczbę małżeństw za nieważne. Według danych GUS w 2010 roku unieważniono aż 1813 ślubów kościelnych. Według badaczy zjawiska jest to efekt rewolucji, jaka miała miejsce w chrześcijańskich rodzinach.

sxc

sxc

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego wyliczyło, że od roku 1989 do 2010 liczba „rozwodów kościelnych” wzrosła trzykrotnie. Jednocześnie rośnie liczna spraw, które zgłaszane są do rozpatrzenia przez trybunały kościelne. W 2010 roku spraw do rozstrzygnięcia w pierwszej instancji było 7,9 tys., czyli 2,5-krotnie więcej niż przed dwiema dekadami.

„Zgodnie z nauką Kościoła węzeł małżeński może rozerwać jedynie śmierć, więc nie może być mowy o rozwodzie. Możemy tylko rozpoznawać okoliczności, przez które małżeństwo de facto nigdy nie zaistniało. Dlatego mówi się o stwierdzaniu nieważności związku małżeńskiego” – tłumaczył ks. dr Wojciech Witkowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Decyzję o unieważnieniu ślubu kościelnego podejmuje trybunał kościelny po zapoznaniu się z historią wnioskujących, a powodami do uznania małżeństwa za nieważne może być np. niedojrzałość psychiczna małżonków w momencie zaślubin, impotencja, bigamia, małżeństwo z przymusu.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/793341,rozwod-po-chrzescijansku-koscielne-uniewaznienie-malzenstw.html, http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/457345,liberalizm-trafia-do-polskiego-kosciola-coraz-wiecej-niewaznych-malzenstw.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry