Czy Polacy są zadowoleni z transformacji?

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA, ŚWIAT

W tym roku mija 25 lat od transformacji w Polsce. Obywatele są krytyczni, aczkolwiek w większości zadowoleni ze zmian w kraju. Ponad połowa z nas uważa, że w ciągu minionego ćwierć wieku życie w Polsce zmieniło się zdecydowanie na lepsze, a jedynie jedna trzecia ankietowanych jest przeciwna.

flaga-polska

TNS Polska przygotowało sondaż na zlecenie „Gazety Wyborczej”, z którego dowiadujemy się, z czego tak naprawdę są zadowoleni Polacy. Otóż 91 proc. ankietowanych najbardziej cieszy się, że swoboda podróżowania za granicę jest dużo większa niż przed transformacją. 90 proc. badanych uważa, że dużym plusem są pełne półki sklepowe, a 85 proc. jest zadowolonych z możliwości podejmowania zatrudnienia za granicą. Ponad połowa (57 proc.) uważa, że plusem dla Polski jest możliwość istnienia wielu partii politycznych i przeprowadzania wolnych wyborów. Co ciekawe, 49 proc. jest zadowolonych z wprowadzenia nauczania religii w szkołach.

Ankietowani mieli możliwość wypowiedzi się także, co zmieniło się w Polsce na gorsze. Główne wady transformacji, jakie wymieniali respondenci to: pojawienie się dużego bezrobocia (90 proc. odpowiedzi), nieudana reforma emerytalna (75 proc.), reforma służby zdrowia (73 proc.) oraz niski poziom moralny partii politycznych (69 proc.).

„Gazeta Wyborcza” w podsumowaniu zauważa, że poziom naszej wiedzy o niedawnej przyszłości jest zatrważająco niski, co widać po odpowiedziach na wiele pytań. „Im ktoś młodszy, tym gorzej. Nie znamy elementarnych faktów” – czytam w podsumowaniu.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://www.wprost.pl/ar/446417/Polacy-krytyczni-ale-zadowoleni-z-transformacji/, http://polska.newsweek.pl/z-czego-dumni-sa-polacy-newsweek-pl,artykuly,285215,1.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry