Sensacyjne odkrycie w egipskiej Dolinie Królów

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Dolina Królów koło Luksoru znowu zaskoczyła archeologów, którzy dokonali niezwykłego odkrycia. Natrafiono bowiem na grobowiec zawierający kilkadziesiąt mumii członków królewskiej rodziny, których wiek szacuje się na 3300 lat.

Odkrycia szczątków około 50 osób, a w tym także noworodków, dokonał zespół szwajcarskich archeologów, pod kierownictwem Heleny Ballin, z Uniwersytetu Bazylejskiego. We współpracy z egipskimi naukowcami ustalono, że mumie to prawdopodobnie ciała członków dynastii panującej w okresie Nowego Państwa, czyli wielkiego rozkwitu Egiptu.

stock.xchng

stock.xchng

Grobowiec, odnaleziony w słynnej Dolinie Królów na zachodnim brzegu Nilu, otrzymał roboczą nazwę KV40. „Wiemy na pewno, że pochowani nie umarli w jednym czasie (nie są ofiarami np. epidemii). Nie znamy jeszcze dokładnego zakresu czasu, z jakiego pochodzą ciała” – poinformowała Susanne Bickel z Uniwersytetu Bazylejskiego. Dodaje także, że szczątki dorosłych są silnie pofragmentowane prawdopodobnie przez złodziei, natomiast najlepiej zachowały się mumie dzieci, które bardzo starannie zmumifikowano.

W wykutym w skale grobowcu, oprócz ciał, archeolodzy odnaleźli także pozostałości wykonanych z drewna sarkofagów i masek pośmiertnych, które przedstawiały rysy twarzy pochowanych. Wstępne badania inskrypcji wykazały, że mumie to pozostałości książąt oraz księżniczek. Ustalono imiona oraz tytuły około 30 zmarłych, w tym imiona Ta-Im-Wag-Is oraz Neferonebo – dwóch nieznanych dotychczas egipskich księżniczek.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło: http://metromsn.gazeta.pl/Wydarzenia/1,126477,15886045,Nieznani_ksiazeta_i_ksiezniczki__Sensacyjne_odkrycie.html, http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1113554,Dolina-Krolow-znow-zaskakuje-Nieznany-grobowiec-rodziny-krolewskiej

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry