NASA stworzyła animację tornad

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, ŚWIAT

NASA, dzięki danym z satelity NOAA GOES – East, zebranym choćby w stanie Arkansas, Luizjana czy Iowa, stworzyła animację, przedstawiającą ruch oraz rozwój tornad, które w ostatnich dniach nawiedziły USA.

Credit: SSAI/NASA, Hal Pierce

Credit: SSAI/NASA, Hal Pierce

NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna), dzięki GOES – East (Geostacjonarny Operacyjny Satelita), wykonała modele oraz zdjęcia w podczerwieni, które ukazały ogromne, gwałtowne burze tworzące się w górnych partiach troposfery. Podczerwień ta posłużyła do odzwierciedlenia rzeczywistych barw tego gwałtownego zjawiska pogodowego. Ponadto, informacje z 27.04., wykazały, iż w najwyższych warstwach chmur burzowych, które zostały wypchnięte do troposfery, temperatura dochodziła do -73,1°C.  

Owa animacja trwa 31 sekund oraz ukazuje dynamiczny proces rozwoju chmur burzowych, a także ich przeradzanie się w tornado, które nawiedzały USA od 27.04. Obraz ten dotyczy obszaru kilku stanów, począwszy od wschodniej części Nebraski po Alabamę.

Ponadto naukowcy pracujący w NASA, a także mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, których dotykają takowe anomalie, mają nadzieję, iż system GOES – East będzie czuwał nad wszelakimi ekstremalnymi zmianami pogody, jak również zapewni ciągły monitoring, który będzie stanowił podstawę do analizy danych dotyczących aktualnej oraz przyszłej sytuacji meteorologicznej w kraju.

mh

Źródło: nasa.gov

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry