Przełom w najdłuższym eksperymencie świata

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, TECHNOLOGIE

Rok 2014 r. jest rokiem przełomowym dla eksperymentu trwającego już 87 lat. Dopiero teraz udało się nagrać spadającą kroplę paku węglowego. Doświadczenie, zapoczątkowane w 1927 r. przez prof. Thomasa Parnella, ma pokazać, iż owa niezwykle lepka substancja nie jest ciałem stałym, lecz znajduje się w płynnym stanie skupienia. W rzeczywistości jednak, bardziej przypomina ten pierwszy stan.

fot. John Mainstone/cc3.0

fot. John Mainstone/cc3.0

Parnella, w 1927 r., wlał do szklanego, zakorkowanego lejka pak węglowy, poczym czekał trzy lata, aż ta czarna, smolista substancja wypełni nóżkę naczynia. W 1930 r., po udrożnieniu tejże szyjki, pak zaczął bardzo powoli spływać. W tym przypadku, owe bardzo powoli, trwa średnio 8 lat i tyle trzeba czekać na każdą kolejną kroplę. Do 2000 r. spadło osiem kropel paku, jednak dopiero w kwietniu bieżącego roku udało się uwiecznić tę chwilę.

Niestety, tego historycznego momentu nie doczekał prof. John Mainstone (zm. w 2013 r.), który na sfilmowanie kropli czekał 50 lat i, co gorsza, w ciągu półwiecza tylko na moment, w roku 2000, przerwał swe obserwacje. Wtedy to doszło do kilkunastominutowej przerwy w dostawie prądu i nie udało się uwiecznić wypłynięcia kropli paku węglowego.

Od 1930 r., lejek ten znajduje się w Instytucie Matematyki i Fizyki australijskiego Uniwersytetu Queensland.

mh

Źródło: telegraph.co.uk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry