Grafen jednak nie jest idealny?

AKTUALNOŚCI, ŚWIAT

Grafen, do niedawna uważany za materiał idealny, pozwalający na przeobrażenie się z przewodnika w izolator, nadzieja konstruktorów, jednak posiada wady. Zespół złożony z pracowników naukowych teksańskiego Uniwersytetu Rice oraz Instytutu Technologicznego w stanie Georgia, poddał eksperymentom, specjalnie stworzony na tę okoliczność, dwuwarstwowy grafen.

sxc/sardinelly

sxc/sardinelly

Naukowcy, aby sprawdzić wytrzymałość tego niezwykle elastycznego materiału, skierowali na niego wiązkę jonów, co spowodowało powstanie szczelin między atomami. Te z pozoru mało istotne i niewielkie pęknięcia, doprowadziły do rozpadu całego badanego materiału.

Profesor Ting Zhu, uczestnik tychże badań, wyniki eksperymentu podsumował krótko. Grafenowi, ze względu na swoją wytrzymałość, bliżej jest do wyrobów ceramicznych, aniżeli stali, która jest 10 razy mniej podatna na zniszczenia, niż ten materiał. Grafen, podobnie jak szkło, jest niezwykle wrażliwy na pęknięcia, ponieważ, praktycznie już od samego początku wytworzenia owego materiału, w strukturze znajdują się małe szczeliny, które znacząco osłabiają całą jego konstrukcję.

mh

Zredagowane przez: Malwina Hopej

Źródło: livescience.com, nature.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry