Mineralizacja – nowy sposób walki z CO2

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Zdaniem Komisji Europejskiej, metoda CCS – wychwytywania i składowania CO2 (Carbon Capture and Storage), będąca wynikiem prac projektu badawczego CarbFix, może stać się przełomem w walce ze zmianami klimatycznymi.

Technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla polega na wychwyceniu owego zanieczyszczenia, powstającego na skutek spalania kopalin, następnie skropleniu go, przetransportowaniu i wtłoczeniu do głębokich formacji skalnych. Zdaniem Unii Europejskiej,  CCS nie dość, że jest metodą bezpieczną i trwałą, to może być prawdziwym przełomem w dziedzinie ograniczenia emisji CO2 do atmosfery.

sxc

sxc

Badacze z projektu CarbFix, finansowanego przez wspólnotę ze Starego Kontynentu, wtłoczyli w islandzkie, bazaltowe skały dwutlenek rozpuszczony w wodzie. Wybrali oni tę metodę zamiast wtłoczenia w zwykłej formie. Rok później okazało się, iż 80% tego roztworu przekształciło się w minerały. Dodatkowo takowy sposób wciskania niweluje ryzyko wycieku tej substancji, ponieważ w trakcie tej operacji, nie powstają pęcherzyki, a bazalt przyspiesza mineralizację CO2. Jednak ta idealna metoda ma jeden, niesamowicie istotny mankament – póki co, CCS nie będzie stosowana na skalę przemysłową.

mh

Zredagowane przez: Malwina Hopej

Powiązane wpisy

  • ptuprzeprowadzki

    Te całe zmiany klimatyczne, to taki pic na wodę fotomontaż. Napędzanie sprzedaży eko-produktów.

    .


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry