Ośmiogodzinny dzień na obcej planecie

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) od jakiegoś czasu badają Beta Pictoris b – planetę, na której (jak okazało się w świetle najnowszych badań) jeden dzień trwa osiem ziemskich godzin.

800px-ISS034E016601_-_Stratocumulus_Clouds_-_Pacific_Ocean

Planeta badana przez ESO krąży wokół gwiazdy Beta Pictoris b, odległej od nas o 63 lata świetlne. Obecność planety w tym układzie odkryto sześć lat temu. Według badań jeden dzień na tej planecie trwa zaledwie 8 ziemskich godzin, co oznacza, że to ciało niebieskie obraca się wokół własnej osi znacznie szybciej niż Ziemia. Co ciekawe, planeta jest 3 tys. razy cięższa od naszej planety, a jej średnica jest 16 razy większa od ziemskiej. Analizy wykazały, że prędkość równikowa dla Beta Pictoris b wynosi 100 tys. km/h, gdzie Ziemia obraca się wokół osi zaledwie z prędkością 1700 km/h.

„Nie wiadomo dlaczego niektóre planety obracają się szybko, a inne wolniej, ale pierwszy pomiar obrotu egzoplanety pokazuje, że tendencja widoczna w Układzie Słonecznym, według której bardziej masywne planety obracają się szybciej, jest prawdziwa także dla planet pozasłonecznych. Musi to być uniwersalna konsekwencja sposobu w jaki planety powstają” – skomentował Remco de Kok, który jest czołowym członkiem zespołu badawczego.

Zredagowane przez: Sylwia Chrast

Źródło:ESO

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry