UJ rekrutuje na kilkanaście nowych kierunków i specjalności

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Kilkanaście nowych kierunków i specjalności – m.in. sinologię oraz prawo własności intelektualnej i nowych mediów – chce uruchomić Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w nadchodzącym roku akademickim. W czwartek rusza rekrutacja na studia na tej uczelni.

W nowych kierunkach uczelnia widzi potencjał, są one odpowiedzią na tendencje w rozwoju współczesnego świata oraz na potrzeby społeczne – poinformował na środowej konferencji prasowej prof. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki UJ.

Nowe kierunki to: praca socjalna (Wydział Filozoficzny), prawo własności intelektualnej i nowych mediów (Wydział Prawa i Administracji), język polski w komunikacji społecznej (Wydział Polonistyki), migracje międzynarodowe oraz relacje międzykulturowe (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych), zarządzanie informacją (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej).

Wśród nowych specjalności znalazły się: filologia orientalna – sinologia na kierunku studiów neofilologia (Wydział Filologiczny), zarządzanie reklamą na kierunku zarządzanie kulturą i mediami (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej), teksty kultury na kierunku kulturoznawstwo. Na lingwistyce (Wydział Filologiczny UJ) pojawią się dwie specjalności: lingwistyka stosowana oraz przekład i komunikacja międzykulturowa – tłumaczenie. Na nowym kierunku studiów język polski w komunikacji społecznej (Wydział Polonistyki) będą dwie specjalności: komunikacja w praktyce społecznej oraz nauczanie języka polskiego, jako obcego i drugiego.

sxc

sxc

Na europeistyce powstały trzy nowe specjalności prowadzone w języku angielskim. W ramach tych studiów studenci spędzają rok w Krakowie i rok w partnerskim uniwersytecie, co w efekcie da im dwa dyplomy – po jednym z każdej uczelni. Nowe specjalności europeistyczne to: Unia Europejska/Europa Środkowo-Wschodnia/europeizacja i rządy prawa w Europie Środkowo-Wschodniej (konsorcjum UJ i Uniwersytetu w Kobe – Japonia), Unia Europejska/rządy prawa, przywództwo i demokracja (konsorcjum UJ i Universidade Catolica Portuguesa w Lizbonie – Portugalia) oraz europeizacja i rządy prawa w Europie Środkowo-Wschodniej (konsorcjum UJ i University of Tartu – Estonia).

Prorektor szczególną uwagę zwrócił na sinologię i studia rozwijające kompetencje interkulturowe oraz na prawo własności intelektualnej i nowych mediów.

Na sinologię uczelnia przygotowała 20 miejsc. Spodziewa się wielu kandydatów, ponieważ część osób zdobywa już wiedzę o języku i kulturze Chin w krakowskim Instytucie Konfucjusza, który działa w ramach UJ. Na studiach wyższych te osoby będą mogły doskonalić swoje umiejętności.

Kierunki takie jak m.in. migracje międzynarodowe i relacje międzykulturowe są odpowiedzią na częste kontakty Polaków z innymi narodowościami. „Jesteśmy krajem przyjmującym dużą liczbę imigrantów, więc bez poprawnych relacji międzykulturowych będziemy żyli w niechęci, obawie przed obcymi” – wyjaśnił prorektor.

Prawo własności intelektualnej i nowych mediów jest – jak mówił – odpowiedzią na zagrożenia własności intelektualnej w różnych sferach aktywności, za przykład podał kradzież tekstów – m.in. dziennikarskich.

Prorektor poinformował też, że utworzenie nowych kierunków i specjalności nie było podyktowane, jakby się to mogło wydawać, obawą przed niżem demograficznym, którego skutków UJ i inne duże uniwersytety w kraju nie odczuwają.

Przyznał też, że kilka kierunków, które nie cieszą się zainteresowaniem maturzystów, będzie zlikwidowanych w przyszłym roku akademickim. Uczelnia nie widzi potencjału m.in. w socjologii – studiach niestacjonarnych II stopnia oraz kulturze Litwy – studiach stacjonarnych II stopnia na filologii polskiej.

Na nadchodzący rok akademicki uczelnia, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowała 16 tys. miejsc na studia stacjonarne, w tym 9 tys. na jednolite pierwszego stopnia oraz 7 tys. na studia drugiego stopnia. Studia niestacjonarne będzie mogło rozpocząć 6 tys. osób.

UJ oferuje studia zajęcia i wykłady na 15 wydziałach, na 245 kierunkach i specjalnościach w trybie stacjonarnym oraz 74 w trybie niestacjonarnym.

Największą popularnością niezmiennie cieszą się: japonistyka, studia lekarsko-dentystyczne, filologie obce – m.in. szwedzka i hiszpańska, psychologia.

Rejestracja na wszystkie stacjonarne i niestacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie, wszystkie stacjonarne i niestacjonarne studia drugiego stopnia i część studiów trzeciego stopnia (doktoranckich ) odbywa się elektronicznie, przez system ERK.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy

 • onlineekspertwsb

  Witam! Miło słyszeć, że wybiera się Pan właśnie na nasza uczelnię na studia magisterskie. Dla wszystkich zainteresowanych studiami II stopnia na WSB chciałem przekazać, że do 11 sierpnia trwa specjalna promocja, w której aplikując na studia w tym terminie można zaoszczędzić aż 700zł na wpisowym i czesnym. Warto się spieszyć, bowiem na niektórych kierunkach zostały ostatnie wolne miejsca. Po szczegóły promocji i oferty edukacyjnej zapraszam na naszą stronę internetową.

  W razie pytań jestem do dyspozycji.

  Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
  Online Ekspert WSB II stopnia

 • Maciek Mares

  Dostać się na UJ to ciężka sprawa. A i po studiach w Krakowie z praca tez nie za bardzo. Ja tam mam licencjat z logistyki i od października zaczynam studia we Wrocławiu na WSB.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry