Obserwuj Perseidy w nocy 12/13 sierpnia

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA

Nadchodzący tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. Nie dość, że będziemy mieć jeden dzień ekstra wolny to na dodatek Perseidy szykują nam wspaniały nocny show.

W nocy z 12/13 sierpnia Centrum Nauki Kopernik zaprasza mieszkańców Warszawy na wspólne obserwacje Perseidów. Specjalnie na tę okazję zgasną światła Centrum Nauki Kopernik, Stadionu Narodowego i okolicznych mostów. Park Odkrywców stanie się najlepszym miejscem do obserwacji meteorów w Warszawie.

fot. Science@NASA

fot. Science@NASA


Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów na świecie. Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Ich nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory zdają się w nocy „wylatywać”.

Obserwacje meteorów należą do wyjątkowo prostych. Wystarczy znaleźć ciemne miejsce, położyć na trawie, kocu lub leżaku i wzrokiem omiatać jak największa połać nieba. Po jakimś czasie z pewnością zobaczymy pierwsze „spadające gwiazdy”. Najwięcej widać będzie wysoko nad głowami i nad wschodnim horyzontem. Zwykle ich aktywność wzrasta w drugiej połowie nocy.

Wszystkich, którzy nie mają możliwości wyjechania za Warszawę zapraszamy na obserwacje w naszym Parku Odkrywców. To będzie największe wspólne oglądanie meteorów w Polsce!

Specjalnie na tę okazję zgasną okoliczne światła. Wygasimy iluminację Centrum Nauko Kopernik i oświetlenie Parku Odkrywców. Spółka PL.2012+ wyłączy światła Stadionu Narodowego, a Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie obiecał specjalnie dla miłośników gwiazd wyłączyć podświetlenia warszawskich mostów: Świętokrzyskiego, Poniatowskiego i Śląsko-Dąbrowskiego.

Dzięki tym zabiegom, Park Odkrywców stanie się najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów w Warszawie!

To jednak nie koniec atrakcji. Po Wiśle kursować będzie specjalny statek – z jego pokładu również będzie można oglądać meteory. Na parkingu CNK zagoszczą Foodtrucki – każdy znajdzie tam coś dobrego.

Imprezę w Parku Odkrywców poprowadzi Karol Wójcicki – popularyzator astronomii z naszego planetarium Niebo Kopernika. Wszyscy goście będą mogli dowiedzieć się jak i gdzie obserwować meteory oraz poznać fascynujące historie z nimi związane.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Początek o godzinie 21:00, zakończenie planowane jest na 1:00.

Na obserwacje warto zabrać leżak lub koc. Dla uczestników mamy przygotowane środki przeciw komarom.

źródło: centrum kopernik

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry