Studenci niezadowoleni ze zbyt małej liczby staży i praktyk

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

57 proc. studentów jest niezadowolonych z liczby obowiązkowych praktyk i staży w programach studiów. Najwięcej studentów krytycznie ocenia oferowane stażystom: szkolenia, wynagrodzenie i opiekę socjalną – wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.
Z badania opinii studentów przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!” wynika, że młodzi ludzie odnoszą się w sposób sceptyczny do liczby obowiązkowych staży i praktyk uwzględnianych w programie studiów.

Aż 57 proc. z nich uważa, że programy studiów w niewystarczającym stopniu kładą nacisk na edukację praktyczną. Zdaniem 64 proc. respondentów liczba miejsc na praktykach i stażach proponowanych przez firmy jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb studentów.

Wśród studentów, którzy wzięli udział w badaniu 59 proc. uczestniczyło co najmniej w miesięcznym programie staży lub praktyk. Około 50 proc. z nich pozytywnie oceniła takie aspekty odbytych programów, jak: referencje pracodawcy po zakończeniu stażu, opieka mentora, możliwość udziału w realnych projektach i procesach, walor edukacyjny programu stażowego oraz precyzyjnie określony zakres obowiązków.

Z badania wynika, że 60 proc. studentów negatywnie oceniło możliwość podjęcia stałej pracy w firmie oferującej staż. Około 70 proc. spośród studentów, którzy wzięli udział w co najmniej miesięcznym stażu lub praktyce negatywnie oceniła wysokość wynagrodzenia, szkolenia oferowane stażyście oraz opiekę socjalną.

Osoby, które brały udział w badaniu, jako wyznacznik stażu czy praktyki wysokiej jakości podawały najczęściej możliwość udziału w realnych projektach i procesach (93 proc.) Większość respondentów (około 85 proc.) – wśród czynników wyróżniających staże i praktyki wysokiej jakości – wymieniała ponadto: walory edukacyjne programu stażowego, możliwość podjęcia stałej pracy w firmie oferującej staż, opiekę mentora, precyzyjnie określony zakres obowiązków, referencje pracodawcy po zakończeniu stażu oraz szkolenia oferowane stażyście. Ponad połowa studentów biorących udział w badaniu uznała, że ważnym czynnikiem jest też wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Badanie zrealizowano w czerwcu 2014 r. Wzięło w nim udział 1661 studentów z 81 uczelni wyższych, znajdujących się w 22 miastach Polski, w tym w największych ośrodkach akademickich. Wyniki badania są dostępne na stronie www.stazeipraktyki.pl.

źródło:www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry