Roy Andersson otrzymał „Złotego Lwa” podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji

AKTUALNOŚCI, FILM, Redakcja poleca, ROZRYWKA, ŚWIAT, Video, WYDARZENIA KULTURALNE Brak komentarzy do Roy Andersson otrzymał „Złotego Lwa” podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji 132

W tym roku w Wenecji odbył się 71 międzynarodowy festiwal filmowy. O miano najlepszego walczyło 20 filmów z całego świata. Mimo bardzo wyrównanej konkurencji główna nagroda powędrowała do Roya Anderssona za film „Gołąb usiadł na gałęzi zastanawiając się nad egzystencją”.

Roy Andresson zadebiutował z sukcesem w 1970 filmem En kärlekshistoria (pol. Historia miłosna), nagrodzonym na festiwalu w Berlinie. Po drugim obrazie Giliap (1975, nagroda w Cannes) reżyser wycofał się na długo z realizacji kolejnych produkcji fabularnych. W latach 1975-1999 poświęcił się głównie filmom reklamowym (był autorem reklam m.in. dla Lotto, Trygg-Hansa, Volvo, Air France, Citroëna). W tym celu powołał też do życia Studio 24 (1981).

Na scenę festiwalową powrócił w 1987 filmem krótkometrażowym Någonting har hänt a także cztery lata późniejszym Härlig är jorden. Właśnie w filmach o krótkim metrażu rozwinął swój specyficzny styl, polegający na wykonywaniu długich ujęć kamery.

W 2000 wyreżyserował głośny film Pieśni z drugiego piętra, który został znakomicie przyjęty przez krytykę i przyniósł Anderssonowi nagrodę specjalną jury w Cannes oraz pięć nagród Szwedzkiego Instytutu Filmowego (Guldbagge). Najnowszym filmem reżysera jest obraz Do ciebie, człowieku (2007).

źródło: wikipedia.pl/labiennale.org

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry