Sprawdź czy dane Twojego konta Google zostały upublicznione

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, Redakcja poleca, SOCIAL MEDIA, STRONY WWW, ŚWIAT

Niedawno na rosyjskim forum dyskusyjnym dotyczącym bezpieczeństwa opublikowano listę około 5 milionów użytkowników do których udało się włamać lub których hasła są znane. Według osób którzy są odpowiedzialni na upublicznienie danych około 60% kont nadal działa.

Jak donosi Google dane, które zostały upublicznione nie są wynikiem włamania na serwery firmy a raczej zbiorem danych, który powstawał przez dłuższy okres. Lista samych nazw użytkowników już krąży po internecie. Warto zweryfikować czy czasami nasze dane się tam nie znajdują. Można je pobrać np: z tej strony (plik tekstowy ok 30MB). Radzimy unikać wszelkich weryfikatorów online, gdyż mogą przekazywać dane cyberprzestępcom i tym samym potwierdzić autentyczność konta.

Mimo wszystko warto zmienić hasła, nawet jeśli nasze konta nie są udostępnione na liście. Jakiś czas temu Kaspersky Labs opublikowało podstawowe zasady bezpieczeństwa w internecie.

1.Stosuj silne hasła, inne dla każdego konta online.

2.Korzystaj z rozwiązań bezpieczeństwa w celu zabezpieczenia swoich urządzeń, ponieważ każde z nich stanowi bramę dostępu do Twoich danych w chmurze.

3.Włącz i stosuj usługi uwierzytelniania dwuskładnikowego, jeżeli tylko istnieje taka możliwość.

4.Zastanów się, które informacje powinny, a które nie powinny być przechowywane w chmurze. Nigdy nie należy powierzać chmurze swoich najbardziej poufnych danych – zarówno tych dotyczących życia prywatnego, jak i zawodowego.

5.Urządzenie mobilne może łatwo zostać zgubione lub skradzione, dlatego należy dopilnować, aby nie były przechowywane na nim żadne poufne dane. Jeśli już muszą tam być, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego szyfrowania.

6.Jeśli zamierzasz przechowywać poufne informacje (w tym zdjęcia i filmy), dokładnie sprawdź, czy Twoje urządzenie nie ma włączonej automatycznej synchronizacji takich danych z chmurą.

7.Zanim udostępnisz swoje prywatne dane lub pozwolisz, aby ktoś zrobił Ci zdjęcie, upewnij się, że urządzenie posiada wystarczające zabezpieczenia, aby można było przechowywać na nim prywatne dane, tak aby nie zostały nieumyślnie upublicznione.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry