Komputery Mac coraz częstszym celem ataków w internecie

AKTUALNOŚCI, INTERNET, KOMPUTERY, POLSKA, Redakcja poleca, SOCIAL MEDIA, STRONY WWW, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Ceny komputerów z nadgryzionym jabłkiem tanieją z roku na rok. Niedawno za nowego Macbook’a air trzeba było zapłacić ok 6000PLN, teraz można już go kupić za ok 3800PLN. Tym samym mamy coraz większe grono ich użytkowników. Wedle badań Kaspersky Lab wynika,że zwiększyły się szanse na przedostanie szkodliwego programu do urządzenia z systemem OS X firmy Apple. Z danych pochodzących z systemu Kaspersky Security Network wynika, że aktywny użytkownik internetu jest atakowany szkodliwym oprogramowaniem dla systemu OS X przynajmniej 10 razy w roku.

– W sierpniu 2014 r. prawdopodobieństwo niechcianego zetknięcia się ze szkodliwym oprogramowaniem wynosiło około 3%. W porównaniu z 21% ryzykiem infekcji, na jakie narażeni są użytkownicy systemu Windows, sytuacja dotycząca komputerów Mac wydaje się o wiele lepsza. Jeśli jednak przełożymy to na liczbę potencjalnych incydentów, problem nie wydaje się już tak trywialny.

– W ciągu pierwszych 8 miesięcy 2014 r. specjaliści z Kaspersky Lab zarejestrowali niemal 1 000 unikatowych ataków na komputery z systemem OS X.

– Ryzyko, że komputer z systemem Mac OS X zostanie zainfekowany, wynosi około 3%.

– Kolekcja firmy Kaspersky Lab zawiera 1 800 unikatowych próbek szkodliwych plików dla systemu Mac OS X (w niektórych przypadkach jedna próbka może opisywać wiele różnych zagrożeń).

Szkodliwym oprogramowaniem dla systemu OS X, które najbardziej wyróżnia się w kolekcji firmy Kaspersky Lab, jest backdoor Callme, który umożliwia cyberprzestępcom zdalny dostęp do systemu i, w ramach dodatkowej funkcji, kradnie kontakty właściciela urządzenia – stanowiące prawdopodobnie przyszłe ofiary. Inny backdoor, Laoshu, jest podpisany przy użyciu zaufanego certyfikatu twórcy – widocznie twórcy szkodliwego oprogramowania przygotowywali się, aby rozprzestrzeniać go za pośrednictwem oficjalnego sklepu AppStore. Działanie Laoshu polega na wykonywaniu zrzutów ekranu co minutę. Trzecie oprogramowanie szpiegujące, o którym warto wspomnieć, Ventir, oferuje funkcję potajemnej zdalnej kontroli i potrafi rejestrować znaki wprowadzane z klawiatury. W kolekcji znajduje się również oprogramowanie szpiegujące dla iPhone’a, pierwszy moduł szyfrujący pliki dla systemu OS X oraz pierwsze szkodliwe oprogramowanie kradnące Bitcoiny dla systemu OS X.

„W ciągu ostatnich czterech lat krajobraz zagrożeń dla Maków uległ znacznym przeobrażeniom – od odosobnionych przypadków do globalnej epidemii wywołanej przez robaka Flashback, w wyniku której w 2011 r. zainfekowanych zostało 700 000 komputerów z systemem OS X na całym świecie. Był to moment przełomowy – potem już każdego roku pojawiły się setki nowych szkodliwych programów dla sprzętu Apple. Co więcej, OS X znalazł się w centrum nagłośnionych w mediach operacji szpiegowskich, takich jak The Mask/Careto oraz Icefog” – powiedział Jewgienij Kasperski, prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab.

Z danych Kaspersky Lab wynika, że użytkownicy w Stanach Zjednoczonych i Niemczech zostali zdecydowanie najbardziej dotknięci atakami w latach 2013-2014 – w krajach tych zarejestrowano do 66 000 wykryć zagrożeń dla OS X. W kolejnych pięciu państwach na liście – Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech oraz Australii – odnotowano do 7 700 wykryć.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry