Darmowe internetowe archiwum „Uranii” z kolejnymi rocznikami z lat 60. i 70.

AKTUALNOŚCI, INTERNET, NAUKA, POLSKA, Redakcja poleca, STRONY WWW

W internecie udostępniono kolejne zeskanowane roczniki czasopisma „Urania”, poszerzając zasoby cyfrowego archiwum o numery wydane w latach 60. i 70. – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Archiwum jest dostępne bezpłatnie.
„Urania – Postępy Astronomii” jest czasopismem popularnonaukowym o astronomii i badaniach kosmosu, jednym z najstarszych na świecie, w związku z tym stare numery czasopisma tworzą bardzo duże archiwum. Wydawca i redakcja podjęli decyzję o udostępnieniu większości zasobów archiwum ich w internecie.

Archiwum jest dostępne nieodpłatnie. Poszczególne numery można przeglądać (i pobierać na dysk swojego komputera) w formie plików PDF oraz alternatywnie jako pliki DjVu (format stosowany w bibliotekach cyfrowych).
space-earth
Niedawno w zasobach portalu Uranii znalazły się numery z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W tym okresie w astronomii i astronautyce działo się sporo historycznych wydarzeń, w tym lądowanie człowieka na Księżycu, a z polskiej perspektywy ważna 500. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, która skutkowała m.in. kilkoma poważnymi inwestycjami w polskiej astronomii naukowej i popularnonaukowej (powstałe wtedy instytucje istnieją do dzisiaj). Wszystko to miało swoje odzwierciedlenie na łamach „Uranii”.

Niektóre z artykułów nieco się zdezaktualizowały z powodu nowych odkryć naukowych, ale część jest aktualna do dzisiaj, np. całkiem dobry przegląd rodzajów konstrukcji teleskopów i praw optyki. Na aktualności nie straciły także materiały opisujące historię polskiej astronomii. Przykładowo w numerach 2/1973 i 2/1972 zebrano informacje na temat powstawania Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), które obecnie wspólnie z Polskim Towarzystwem astronomicznym (PTA) wydaje „Uranię”, a historycznie było jej pierwszym, samodzielnym wydawcą.

Internetowe archiwum „Uranii” można znaleźć pod adresem: www.urania.edu.pl/archiwum. Obejmuje obecnie komplet numerów „Uranii” od roku 1922 do 1979. Planowane jest zamieszczenie kolejnych roczników.

Projekt skanowania starszych numerów „Uranii” został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry