Wielokrotnie nominowany do Oscara „Birdman” od piątku w polskich kinach

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, Redakcja poleca, ROZRYWKA, ŚWIAT, Video Brak komentarzy do Wielokrotnie nominowany do Oscara „Birdman” od piątku w polskich kinach 87

Riggan Thomson (Michael Keaton) postanawia wystawić na Broadwayu sztukę. Ma nadzieję, że to pomoże mu wskrzesić karierę, którą zbudował na roli kinowego superbohatera. Czy dzięki teatrowi udowodni światu i sobie, że jest artystą, a nie przebrzmiałą hollywoodzką gwiazdą?

Tuż przed premierą odtwórcą głównej roli ulega tajemniczemu wypadkowi. Jego sceniczna partnerka, Leslie (Naomi Watts), sugeruje zatrudnienie popularnego Mike’a Shinera (Edward Norton). Riggan nie ma do tego przekonania, ale zgadza się, bo jego producent i przyjaciel, Jake (Zach Galifianakis), naciska, by zaangażować aktora, który przyciągnie jak najwięcej widzów. Na domiar złego, Riggan ma problemy ze swoją dziewczyną, Laurą (Andrea Riseborough), córką i asystentką, Sam (Emma Stone), która dopiero wyszła z odwyku i byłą żoną, Sylvią (Amy Ryan).

Iñárritu przyznaje, że wewnętrzna walka Riggansa i jego pragnienie zostania docenionym są mu bliskie: „Pragnąłem zrobić film o walce z własnym ego i o sukcesie. Nieważne, czy pragniemy pieniędzy czy uznania – to tylko chwilowa iluzja. Satysfakcja i duma powinny wynikać z nas samych – szukając poważania tylko u innych, w końcu zdajemy sobie sprawę z tego, że to za mało. Riggan przeżywa ludzkie dylematy, z którymi zmaga się każdy z nas. Widzę go jako współczesnego Don Kichota. Nie radzi sobie z otaczającą go rzeczywistością i żyje w świecie swoich wyobrażeń, a humor wynika z cierpienia, którego doznaje. Film o Rigganie jest filmem o każdym z nas. Lubię snuć historie o bohaterach, którzy mają wady i problemy, bo z takimi postaciami możemy się identyfikować. Riggan całe życie mylił miłość z podziwem. Kiedy wreszcie zrozumiał, że to drugie jest nieważne, desperacko zapragnął bliskości i uświadomił sobie, jak trudno kochać siebie i innych.”

birdman

„Przygotowując się do roli, spojrzałem na mojego bohatera jak na zwykłego człowieka. To niełatwe zadanie. Aktorzy słyną z wybujałego ego – Riggan ma ogromny problem z samoświadomością, dumą, potrzebą uznania.” – mówi Michael Keaton.

Granica między rzeczywistością a iluzją jest dla Riggana bardzo cienka, a często wręcz zanika. Na każdym kroku towarzyszy mu cień Birdmana, w którego się wcielał. „Riggan walczy z brakiem wiary w siebie, głodem aprobaty i poczuciem przeciętności. Ego jest jego najlepszym przyjacielem i największym wrogiem. Czy uda mu się stawić czoło własnym ograniczeniom i oderwać się od nierealnych pragnień?” – mówi reżyser i dodaje: „Historia Riggana jest zabawna, ale jednocześnie smutna. Abstrakcyjna, a przy tym realistyczna.”

Birdman to super ego głównego bohatera, który postradał zmysł, ale wydaje mu się, że to Birdman zwariował.Film opowiada o problemach, z którymi boryka się każdy z nas. Łączy humor z tragedią, iluzję z rzeczywistością i pozwala na liczne interpretacje.

„Od lat powtarzam, że gdy kończymy czterdziestkę, warto stawiać czoło tylko temu, co napawa nas lękiem. Perspektywa nakręcenia tego filmu naprawdę mnie przeraziła, bo wiązało się to ze zrobieniem czegoś nowego.” – mówi Iñárritu.

„W tym filmie najważniejsi są bohaterowie. Zawiera elementy komedii i dramatu – Alejandro nigdy wcześniej nie nakręcił podobnej produkcji, ale ma dar do opowiadania o ludziach i ich rozterkach.” – mówi producent, John Lesher.

„Najważniejsza jest historia, ludzie, o których opowiada i przesłanie. To fantastyczna produkcja.” – mówi Keaton.

Akcja rozgrywa się w środowisku aktorskim, ale reżyser uważa, że to uniwersalna opowieść: „W dzisiejszych czasach wszyscy są osiągnąć sukces. Wydaje się, że można to zrobić w mgnieniu oka, ale to złudne. Na prawdziwy sukces pracuje się latami. Riggan nie potrafi sprostać własnym wymaganiom i swojemu wyobrażeniu sukcesu. Jest popularny, ale pragnie za wszelką cenę pokazać, że jest wartościowym artystą, a nie tylko lubianym aktorem. Niestety obecnie większość ludzi wybiera drogę na skróty, a szczerzy i ambitni często są wyśmiewani. To paradoks współczesności i chciałem go pokazać w słodko-gorzki sposób.” – mówi Iñárritu.

Przedstawienie, które wystawia Riggan, oparto na opowiadaniu Raymonda Carvera „What We Talk About When We Talk About Love”.

„Uwielbiam jego twórczość. Wybrałem tę sztukę, bo ktoś pokroju Riggana nie mógłby podjąć gorszej decyzji. Riggan nie jest związany z teatrem i próba wystawienia twórczości Carvera to karkołomne zadanie. Dodatkowo spodobało mi się drugie dno – Riggan desperacjo pragnie miłości i akceptacji. Pracując nad przedstawieniem, stopniowo zmienia się w jego bohatera – faceta, który błaga o to, by go pokochano. Jestem bardzo wdzięczny wdowie po Carverze, że pozwoliła mi wpleść opowiadanie męża do filmu.” – mówi reżyser.

PREMIERA 23 stycznia 2015 roku..

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry