Smartfony rozpraszają nas i zmniejszają naszą wydajność w pracy

AKTUALNOŚCI, GADŻETY, INTERNET, POLSKA, Redakcja poleca, SOCIAL MEDIA, STRONY WWW, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Smartfony z jednej strony pomagają nam pozostawać w kontakcie ze znajomymi, być na bieżąco z informacjami i wykonywać pilne zadania w drodze.
Z drugiej strony urządzenia te sprawiają, że jesteśmy mniej produktywni, gdy pracujemy przy biurkach – tak wynika z nowego eksperymentu psychologicznego przeprowadzonego przez Uniwersytet w Würzburgu oraz Uniwersytet Nottingham Trent, który został zlecony przez Kaspersky Lab.

Eksperyment ujawnił związek między poziomem produktywności a odległością między uczestniczącymi w nim osobami i ich smartfonami. Wydajność uczestników wzrosła o 26 proc., gdy zabrano im smartfon. W eksperymencie zbadano zachowanie 95 osób w wieku 19-56 lat w laboratoriach na uniwersytecie w Würzburgu i Uniwersytecie Nottingham-Trent. Zadbano o to, aby w różnych laboratoriach wypośrodkować warunki eksperymentu oraz reprezentację płci.

Badacze poprosili uczestników, aby wykonali test koncentracji w czterech różnych okolicznościach: gdy ich smartfon znajduje się w kieszeni, leży na biurku, jest zamknięty w szufladzie i znajduje się zupełnie poza pomieszczeniem. Uzyskane wyniki są istotne – uczestnicy testu osiągnęli najsłabsze rezultaty, gdy ich smartfon leżał na biurku, jednak z każdym dodatkowym odcinkiem dystansu między uczestnikami a ich smartfonami wyniki testu poprawiały się. Ogólnie wyniki testu były o 26% wyższe, gdy telefony znajdowały się poza pomieszczeniem.

Wbrew oczekiwaniom nieobecność smartfona nie spowodowała, że uczestnicy byli zdenerwowani. Poziomy niepokoju były stałe we wszystkich eksperymentach. Jednak kobiety odczuwały ogólnie większy niepokój niż mężczyźni, na podstawie czego badacze doszli do wniosku, że na poziom niepokoju w pracy nie wpływa obecność (lub brak smartfona), ale płeć.

„Wcześniejsze badania pokazały, że z jednej strony separacja od własnego smartfona wywołuje negatywne skutki emocjonalne, takie jak zwiększony niepokój, z drugiej strony jednak z badań wynika również, że smartfon może działać jako czynnik rozpraszający. Innymi słowy, zarówno brak, jak i obecność smartfona może osłabiać koncentrację” – powiedział Jens Binder z Uniwersytetu Nottingham Trent.

„Podsumowując, wyniki tego badania wskazują, że koncentrację zwiększa w większym stopniu brak niż obecność smartfona” – dodała Astrid Carolus z Uniwersytetu w Würzburgu.

Wyniki eksperymentu korelują z ustaleniami wcześniejszego badania pod nazwą „Amnezja cyfrowa w pracy”. W badaniu tym Kaspersky Lab ujawnił, że urządzenia cyfrowe mogą mieć negatywny wpływ na poziom koncentracji. Wykazano na przykład, że zapisywanie notatek podczas spotkań obniża poziom rozumienia tego, co w rzeczywistości dzieje się podczas spotkania.

Chociaż zakaz wykorzystywania urządzeń cyfrowych w miejscu pracy nie jest realną opcją, wyniki przytoczonego badania – w połączeniu z wynikami badania „Amnezja cyfrowa w pracy” – pozwalają firmom dowiedzieć się, jak zwiększyć swoją produktywność.

„Pomijając mniejszą efektywność rozproszonych pracowników, firmy powinny mieć świadomość, że we współczesnym, oplecionym gęstą siecią połączeń krajobrazie biznesowym niższy poziom koncentracji może stanowić problem bezpieczeństwa. Zaawansowane ataki ukierunkowane mogą być wykryte tylko wtedy, gdy pracownicy są czujni i wyczuleni na nieoczekiwaną i nietypową zawartość e-maili. Jest zatem ważne, aby firmy opracowały procesy bezpieczeństwa, w tym szkolenia, w celu zwiększenia czujności pracowników, niezależnie od tego, czy pracownicy wykorzystują smartfony w pracy, czy nie” – powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska.

Kaspersky Lab bada przez ostatnie dwa lata społeczne skutki cyfryzacji oraz w jaki sposób zjawisko to sprawia, że ludzie są bardziej narażeni na cyberprzestępczość. Przegląd wyników można znaleźć na stronie amnesia.kaspersky.com.

źró∂ło: kaspersky labs

Powiązane wpisy

  • Łatwo zrzucić winę na smartphona, a wina leży gdzie indziej. Te nowe pokolenie to w większości cymbały bez telefonu nie umiejący nic zrobić. Zauważyli ten problem ostatnio w wiadomościach, kiedy to nastolatek nie umiał wrócić do domu bo mu się telefon rozładował i nie miał nawigacji.

  • Nie prawda, że to smartphony są winne, winni są ich użytkownicy, jak ktoś ma głowę na karku a nie rozum pięciolatka to umie odróżnić pracę od zabawy.

  • Nie chodzi o telefony a o ludzi, jak ktoś jest porządny to pracuje jak ma pracować jak woli siedzieć w czasie pracy siedzieć z nosem w telefonie długo u nas nie popracuje.

  • Wszystko zależy od branży, na pewno kasjerka w biedronce nie ma czasu na patrzenie w telefon, u nas w czasie pracy można mieć tylko tel. służbowe.

  • Dlatego u nas w firmie telefony służbowe są z „epoki kamienia łupanego”

  • Też mi odkrycie. Wystarczy poobserwować ludzi w kawiarni czy pubie a od razu widać, że nie ma chwili by ktoś nie zaglądał do fb, poczty czy innych podobnych. To samo jest w pracy.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry